Przejdź do treści

Archeologia Eksperymentalna

(prowadzący Marcin Gostkowski)


Archeologia doświadczalna pomaga w interpretacji znalezisk archeologicznych i przekazów historycznych. Poprzez przeprowadzanie doświadczeń archeologicznych udaje się znaleźć odpowiedzi na pytania, w jaki sposób wykonano odnaleziony przedmiot i do czego mógł być wykorzystywany.

Podczas naszych spotkań w szkole Edison będziemy przeprowadzali doświadczenia archeologiczne związane z różnymi aspektami życia człowieka, począwszy od epoki kamienia, brązu, żelaza, poprzez późne średniowiecze, aż do czasów nowożytnych. W ramach naszych eksperymentów postaramy się odwzorować najwierniej jak to możliwe realia życia w przeszłości. Wszystkie przeprowadzane eksperymenty oparte są na źródłach: archeologicznych, pisanych oraz ikonograficznych, nierzadko uzupełnianych źródłami etnograficznymi.

Tematyka naszych spotkań dotyczyć będzie wyrobów z gliny, tkactwa, biżuterii, pisma, uzbrojenia, mitologii rozrywki oraz życia codziennego w pradziejach. Zajęcia będą miały także część interaktywną, w której dzieci same będą mogły spróbować swoich sił w historycznych rzemiosłach. Tym sposobem możemy w atrakcyjny sposób przekazać wiele przydatnej wiedzy.