Tydzień Sudański podczas Summer School

 

Fala upałów zalewająca nasz kraj pozwoliła z łatwością przenieść się uczestnikom summer school w Edisonie do gorącego Sudanu. Dowiedzieliśmy się jak wygląda życie codzienne uczniów z naszej partnerskiej szkoły w tym pięknym choć nieco surowym kraju. Odwiedziliśmy Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie zorganizowana była dla nas lekcja muzealna pt. Archeologiczna przygoda w Faras prezentująca historię Sudanu i bardzo ważnego odkrycia polskich archeologów w Faras, gdzie odsłonięto ruiny katedry i wiele pięknych i unikatowych średniowiecznych malowideł ściennych. Następnie dzięki wizycie Pani Justyny Sasanki z Wydziału Konserwacji i Restauracji Zabytków ASP dowiedzieliśmy się jak powstawały te zabytkowe malowidła i sami mogliśmy spróbować stworzyć ich kopie. Następnego dnia zorganizowaliśmy spotkanie z Panią Anika Kowalską która przeprowadziła. warsztaty gry na bębnach afrykańskich. Pani Anika opowiedziała również nam jak wykonuje się tego typu instrumenty i czemu służą na co dzień mieszkańcom Afryki. Nie zabrakło także produkcji tkanin stemplowanych, warsztatów malowania henną z Panią Karoliną Wójcik również z Wydziału Konserwacji ASP, mających wiele symbolicznych znaczeń dla kobiet i mężczyzn w Sudanie oraz opowieści o magii pustyni przez podróżnika Macieja Wyżgoła. Na koniec odwiedziła nas Pani Zosia Kowarska, która nie tylko bardzo ciekawie opowiedziała nam o olbrzymim kolorycie smaków potraw sudańskich oraz obyczajach związanych z spożywaniem posiłków w tym kraju ale także przygotowała pyszny poczęstunek.

8.jpg7.jpg6.jpg5.jpg4.jpg3.jpg1.jpg